اين شهر را با شهر باستاني اشک يا ارسکه يکي دانسته‌اند و در حدود 250 سال پيش از ميلاد در متون تاريخي به اسامي آساگ يا اساک نيز ناميده مي‌شده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ح - ق در چهارشنبه 27 خرداد1388 و ساعت 10:0 بعد از ظهر |
 

رودخانه خسرویه : از ارتفاعات شاه جهان واز روستای خسرویه و هشت مرخ سرچشمه گرفته و پس از گذر از روستاهای  خیراباد ، سیاه دشت و سه گنبد به رودخانه اترک می پیوند.

رودخانه آب دیوانه : از روستای برگیش سرچشمه گذفته و پس از گذر از روستاهای شفیع ، سهل اباد و علی زینل به آبریز دشت مشهد جریان می یابد .

رودخانه جرتوده : از ارتفاعات شاه جهانسرچشمه گرفته و پس از سیراب نمودن باغات روستاهای قره شاهوردی ، بیگلر ، جرتوده و جعفر اباد به اترک می پیوندد .
+ نوشته شده توسط ح - ق در شنبه 19 اردیبهشت1388 و ساعت 11:10 بعد از ظهر |
تپه باستانی نادری : این تپه زیبا که هم اکنون در انتهای یعقوب اباد واقع گردیده است و به انسان ساخته شده است و ساخت آن به دوران نادر شاه افشلر باز می گرددیکی از جاذبه های گردشگری شهرستان میباشد

یخچال : شاید در گذشته سری به انتهای خیابان شهید بهشتی می زدی شاهد تعداد زیادی یخچال بودی که در گذشته برای نگهداری یخ بکار می رفت و شیوه کار به این گونه بود که در زمستان داخل آن را پر از آب می کردند و معماری آن به گونه ای بود در فصل گرما از یخ های موجودداخل یخچال استفاده می کردند البته اکنون یکی از انها بازسازی گردیده است و میتوان در انتهای خیابان شهید بهشتی ( بازار قوچان ) شاهد آن بود .
+ نوشته شده توسط ح - ق در شنبه 19 اردیبهشت1388 و ساعت 11:7 بعد از ظهر |

 

1-     رود خانه اترک  : این رودخانه از شمال شرقی قوچان از روستاهای یدک و عمارت و ارتفاعات رویان دولتخانه سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهر قوچان و با طی 550 کیلومتر به دریای خزر می ریزد .و با احداث سد تبارک نقش مهی در تامین اب آشامیدنی و کشاورزی شهرستان دارد .

2-     رودخانه داغیان  : از ارتفاعات شاه جهان سرچشمه گرفته وپس سیراب نمودن باغات روستاهای داغیان – زادک- گزل اباد وعسکر اباد به اترک می پیوندد .

3-     رودخانه چری  : از ارتفاعات شاه جهان سرچشمه گرفته و روستاهای مسیر را مشروب نموده و احداث سد در روستای چری نقش عمدهای در تامین اب ارضی روستاهای مسیر و همچنین تغذیه سفره های زیر زمینی دارد .

در هفته های آینده رودخانه های دیگر شهرستان را معرفی خواهم کرد .
+ نوشته شده توسط ح - ق در پنجشنبه 17 اردیبهشت1388 و ساعت 7:23 بعد از ظهر |

 

همانطور هفته قبل قول داده بودم مکان های دیگری از جاذبه گردشگری شهرستان قوچان را معرفی می نماییم .

امامزاده سلطان ابراهیم ( شهرکهنه )

این مکان مقدس که در فاصله 10 کیلومتری جاده قوچان به فاروج می باشد و قبل از زلزله قوچان در این مکان مستقر بوده و بعد زلزله به مکان فعلی آن منتقل گردیده است این مکان بعلت قرار گرفتن در حاشیه جاده هر مسافری به خوبی شاهد گنبد و گلدسته های آن می باشد . ویکی از زیارتگاههای شهرستان می باشد که هر ساله در مناسبت های مذهبی بسیاری از مردم این مکان را برای زیارت انتخاب می نمایند .این امام نیز از فرزندان امام موسی کاظم ( ع) می باشد .همچنین در فاصله چند کلیومتری این مکان مقدس چشمه آبگرم با خواص درمانی وجود دارد که هر ساله تعداد زیادی جهت مداوا به انجا مراجعه می کنند .

امامراده روستای نوروزی

این مکان مقدس در فاصله 6 کیلومتری شهرستان واقع می باشد وبه جهت قرار گرفتن در کوهپایه وجود چشمه در کنار امامزاده مکان بسیار زیبایی بوجود آمده است و افراد زیادی به علت وجود زیارتگاه و فضای سبز آن و فاصله کم آن تا شهر از آن دیدن می کنند . و اکنون نیز شاهد بازسازی این مکان مقدس می باشیم .

+ نوشته شده توسط ح - ق در جمعه 28 فروردین1388 و ساعت 8:23 بعد از ظهر |

موقعیت جغرافیایی شهرستان قوچان

شهرستان قوچان در ابندای حوضه های ابریزکشف رود ، اترک و درونگر دربین کوههای هزار مسجد در شمال و رشته کوههای بینالود در جنوب واقع شده است . این شهرستان از شمال به جمهوری ترکمنستان و شهرستان درگز و از غرب به شهرستان شیروان و از جنوب به شهرستان نیشابور ، سبزوار و اسفراین محدود است  وسعت آن بالغ بر 5302 کیلومتر مربع معادل 1.74%مساحت کل ایران می باشد قوچان منطقه ای است کوهستانی که عمدتا  کوههای هزار مسجد بر آن مشرف است این شهرستان حدود 28.35 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان دارد و مرزباجگیران محل مبادله کالا و رفت وآمد توریست ها کشورهای آسیا ی میانه می باشد .

فاصله قوچان تا مرکز استان شهر مقدس مشهد 135 کیلومتر و تا مرز باجگیران 85 کیلومتر می باشد شهر قوچان یکی از مراکز جمعیتی آریایی ها بوده است واز این شهر به نام آساک و یا آرسکا  نام برده اند ترکیب جمعیتی قوچان از سه نژاد فارس ، کردو ترک  می باشد.  

+ نوشته شده توسط ح - ق در سه شنبه 25 فروردین1388 و ساعت 6:46 بعد از ظهر |

جاذبه های گردشگری قوچان

دره شمخال

– این دره زیبا وبکر در 75 کیلومتری جاده قوچان باجگیران واقع گردیده است . وجزء 10 منطقه برتر گردشگری ایران می باشد وبه جهت زیبایی و جذابیت خاصی که این منطقه دارا می باشد سالانه تعدادزیادی علاقمند به طبیعت وکوهنوردی از این منطقه بازدید می نمایند .واز زیبایی های آن لذت می برند .

ساطان زیرآبه 

 - بعلت وجود امام زاده وهمچنین دارا بودن فضای سبز وهچنین برگزاری مراسم کشتی با چوخه که همه ساله برگزار می گردد شهرت دارد وهر سال تعداد زیادی از مردم از این مکان بازدید به عمل می آورند این منطقه زیبا در جاده قوچان به باجگیران در بین روستای شرف و اماموردیخان واقع گردیده است .

آبشار سراب

  - این آبشار در روستای سراب واقع کردیده است و دارای زیبایی خاصی می باشد و افراد زیادی از ان دیدن می کنند .

بقعه امامزاده جلیل

 – که در کیلومتر 20جاده قوچان به مشهد واقع گردیده است و به جهت واقع شدن در حاشیه اتوبان سالانه تعداد زیادی از زائران بارگاه ملکوتی امام رضا  (ع ) نیزبه زیارت  این مکان مقدس مشرف می شوند

سد تبارک

 – این سد که در روستای تبارک واقع کردیده است و به واسطه ایجاد سد این روستا به زیر آب رفته است و مکان زیبایی را برای گذراندن اوقات فراغت مردم شهر فراهم آورده است و همه هفته تعداد زیادی لز مردم در ایام تعطیل از این مکان و روستاهای مجاور نظیر بادخور- زوخانو – یوسفخان و ..... جهت استراحت وتفریح استفاده می نمایند .

در هفته آینده تعدادی دیگر از این مکانها را معرفی خواهم کرد  

+ نوشته شده توسط ح - ق در جمعه 21 فروردین1388 و ساعت 11:40 قبل از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM


p dir="rtl" align="center">
سايت لينك باكس - بازديد خود را چند برابر کنيد

http://www.pezeshkan.org